Dziedzictwo niematerialne

Piękno lokalnej przyrodyPRZYRODA

Zobacz piękny krajobraz Parku Krajobrazowego Góra św. Anny, który otacza nasze miejscowości.

W otoczeniu kwitnącej krainy św. Anny

Nie bez powodu wszystkie cztery miejscowości leżą na chronionym obszarze Parku Krajobrazowego oraz jego otuliny. Jest to niezwykle pięknie ukształtowany, ale również bogaty we faunę i florę teren. Piękny krajobraz nabiera rumieńców szczególnie wiosną oraz latem, kiedy kwiaty pojawiają się na drzewach owocowych a następnie latem wraz z ziołami zasypują okoliczne pola makami czy chabrami.

Tak bogaty w różnorodną florę teren sprzyja mieszkańcom, którzy co roku tuż przed Bożym Ciałem, korzystają z tego bogactwa. Z piękna krajobrazu korzystają również liczni turyści, którzy pieszo lub rowerami odwiedzają Park Krajobrazowy Góra św. Anny. Liczne ścieżki rowerowe pozwalają wybrać najlepszą dla siebie trasę, na której można odpocząć i podziwiać sielskie krajobrazy.

Potencjał tego niezwykłego miejsca doceniają nie tylko turyści czy miejscowa ludność, ale również liczni pielgrzymi, którzy odwiedzają Górę św. Anny. Nazwa wsi o tej samej miejscowości to centralne miejsce Parku Krajobrazowego, gdzie rozlegająca się na jego terenie kalwaria licząca kilka kilometrów, staje się miejscem dla obchodów kalwaryjskich, na które przyjeżdżają tłumy z całego Górnego Śląska.

Ta niezwykle ubogacona kraina św. Anny to piękne dziedzictwo niematerialne a także materialne, które od wieków stanowi oazę ciszy, spokoju i piękna.

Zapraszam do obejrzenia poniżej wybranych fotografii by choć trochę przybliżyć wspomniane piękno.  Fotografie krajobrazu, które poniżej zobaczysz zostały wykonane na terenie Parku Krajobrazowego Góra św. Anny. Daj się porwać naszemu pięknu a przy okazji zapraszam do odwiedzenia tego miejsca nie tylko w uroczystość Bożego Ciała!

www.blazejduk.pl
www.blazejduk.pl
www.blazejduk.pl
IMG_6912
IMG_6869
IMG_1213
IMG_7851
www.blazejduk.pl
www.blazejduk.pl
IMG_0409
IMG_3370
IMG_0463
IMG_1438
IMG_5164
IMG_1850
IMG_6784
IMG_6890
IMG_6762
IMG_6797
IMG_7864
www.blazejduk.pl
www.blazejduk.pl

Fotografie Błażej Duk / www.goraswanny.pl

Zespół Opolskich Parków KrajobrazowychO Parku Krajobrazowym Góra św. Anny

Park Krajobrazowy „Góra Św. Anny” utworzono w 1988 r. Obejmuje on Grzbiet Chełmu, tj. zachodnią część Wyżyny Śląskiej. Najwyższym wzniesieniem Grzbietu Chełmu, a zarazem całej Wyżyny Śląskiej jest Góra Św. Anny (404 m n.p.m.). Od nazwy tego wzniesienia pochodzi nazwa miejscowości będącej duchową stolicą Śląska Opolskiego oraz nazwa Parku Krajobrazowego- obszaru poddanego ochronie.

Pod względem administracyjnym Park Krajobrazowy „Góra św. Anny” leży w środkowo-wschodniej części województwa opolskiego na terenie dwóch powiatów: Strzelce Opolskie i Krapkowice oraz pięciu gmin: Leśnica, Gogolin, Strzelce Opolskie, Zdzieszowice i Ujazd. Obejmuje obszar 5.051 ha. Dla zniwelowania niekorzystnego oddziaływania sąsiadujących z parkiem ośrodków przemysłowych i aglomeracji miejskich ustanowiono strefę ochronną, tj. otulinę parku. Jej powierzchnia stanowi 6.374 ha. Autostrada A-4 dzieli park na dwie części: południową i północną.

Wulkaniczna przeszłość Parku

Na terenie dzisiejszej Góry Św. Anny wulkan powstał 27 mln lat temu (koniec starszego trzeciorzędu – paleogenu), czego dowiodły datowania radiometryczne tutejszych bazaltów.
Magma powstawała z upłynniania się skał na głębokości około 50 km, następnie migrowała do leżącej płytko pod wulkanem komory magmowej, skąd przewodem wulkanicznym doprowadzana była w postaci lawy do krateru. Najstarszymi rozpoznanymi utworami są piaskowce i zlepieńce zawierające odciski roślin z okresu karbonu. Trzonem Garbu są jednak utwory triasowe, czyli wapienie i dolomity. Współczesny krajobraz Grzbietu Chełmskiego ukształtował się pod wpływem lądolodu skandynawskiego, który nasuwał się tu dwukrotnie. Zlodowacenie bałtyckie przyczyniło się zaś do powstania lessów i wydm. Z lessów tych wytworzyły się na partiach wyżej położonych gleby bielicoziemne, natomiast na obszarach położonych niżej gleby brunatnoziemne. Góra św. Anny była na Śląsku najdalej wysuniętym na wschód wulkanem.

źródło: Zespół Opolskich Parków Krajobrazowych / zopk.pl

https://www.kwietnedywany.pl/wp-content/uploads/2023/02/IMG_2533-640x640.jpg
Data utworzenia Parku Krajobrazowego Góra św. Anny - 1988 r.
Położenie : gminy: Leśnica, Gogolin, Strzelce Opolskie, Zdzieszowice, Ujazd
Powierzchnia Parku: 50,51 km², powierzchnia otuliny: 63,74 km²

Góra świętej Anny

Przepiękna kraina Górnego Śląska, która przyciąga co roku do siebie tysiące turystów oraz pielgrzymów. Wspaniałe miejsce nie tylko do odpoczynku, ale również do fotografowania o każdej porze roku. Jeśli chcesz śledzić wyjątkowość tego miejsca to zapraszam Cię do odwiedzenia portalu, gdzie znajdziesz liczne fotografie pokazujące piękne oblicze śląskiej perełki.
www.blazejduk.pl
do góry